logo

DORNOVA METODA

Co je Dornova metoda

Dornova metoda je jemná terapie, prováděná manuálním způsobem, kdy dochází k návratu obratlů a dalších kloubů do správné polohy, po které lze cítit okamžitou úlevu. Ošetření Dornovou metodou se účastní jak terapeut, tak i ošetřovaný. Ten musí spolupracovat s terapeutem tak, že provádí určité pohyby rukou nebo nohou dle jeho instrukcí, který současně provádí úkony přímo v postiženém místě. Používá způsob, kdy tlačí palcem na obratle páteře a tím je vrací do správné polohy. Zároveň se současně uvolňují blokády v tkáních. Pozitivním působením Dornovy terapie dochází následně i k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád, které jsou nejčastější příčinou vzniku disharmonie v proudění energie, která se projeví v nedostatečném zásobení živinami a váznoucí detoxikací v orgánech, tkáních a tedy i v buňkách.
   
   Touto metodou můžeme srovnat rozdílnou délku dolních končetin, vyrovnat rotace kyčelních kloubů, korigovat vysunuté ploténky, odstraňovat bolesti spojené s nerovnostmi páteře, mravenčení v nohou i rukou , bolesti hlavy. Srovnává se i kostrč, která může mít souvislost s bolestmi hlavy. Touto metodou lze ve většině případů také vyřešit nebo korigovat vybočení palců u nohou známé také pod názvem hallux valgus. Po srovnání posunutých obratlů často přejdou migrény, bolesti ramen, bolesti a brnění vystřelující do nohou i jiné potíže.

   Tato metoda je velmi účinná, ovšem vyžaduje trpělivost a aktivní spoluúčast ošetřovaného. Aby byly účinky této metody trvalé, je třeba se odnaučit některým nesprávným pohybovým návykům.

Je vhodná pro lidi , kteří mají tyto potíže

chronické bolesti zad, kolen nebo kyčlí
bolesti hlavy nebo migrény
skolióza páteře
rozdílná délka končetin, pokud nejde o vrozenou vadu
vybočený palec u nohy - hallux valgus
tenisový loket

Doba trvání ošetření

Ošetření trvá 1-2 hodiny dle potřeby rozsahu ošetření pacienta.

Většinou stačí jedna nebo dvě návštěvy terapeuta, záleží na aktivním zapojení klienta. Přeměřování lze provádět v rámci například návštěv na masáži, baňkování apod.

Dornova metoda vs. chiropraktika

Dornova metoda je na rozdíl od metod, jako je například chiropraktika, metodou velmi šetrnou. V Dornově metodě nejde o to napravit potíže za cenu způsobení šoku a často i mikrotraumat ve svalech, vazech či v kostech, protože takový postup vede opět k zablokování, poněvadž i sval raději přijme vlídné zacházení. Při Dornově metodě se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností a to přirozeným pohybem a nemá tak potřebu se bránit, protože respektujeme jeho přirozenost a důležitost. S uvedením kloubu do své původní správné polohy, nebojuje, ale přijímá ji.

Kontraindikace, kdy se nesmí provádět

Osteoporóza ( řídnutí kostí )
Revmatoidní arthitida, zánět v těle
Artróza 3-4 stupně
Rakovina kostní dřeně, kůže nebo kostí
Další typy rakoviny pokud probíhá léčení chemoterapií nebo ozařováním
Vyhřezlá, zničená meziobratlová ploténka - nutno konzultovat s lékařem !!!
Rozštěp páteře
Do 6 týdnů po operacích a úrazech (zlomeninách)
Bechtěrevovo onemocnění
Syndrom Caudi

Co je třeba ještě vědět

Před aplikací a ošetřením Dornovou metodou je vhodné nejdříve uvolnit zatuhlé, především zádové svalstvo masáží nebo baňkováním. Následně po několika dnech aplikujeme Dornovu metodu. Po ošetření obvykle následuje Breussova masáž. Je to velice relaxační a uvolňující masáž zad, při které se používá především třezalkový olej. Tento olej proniká velice hluboko a pomáhá při regeneraci meziobratlových plotének.

   Dornova metoda se provádí maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem ruky nebo palce rychle zmizí. Bolest, kterou člověk vnímá před ošetřením bývá většinou silnější, než ta způsobená terapeutem a i ta po úspěšné terapii rychle mizí. Tři dny po aplikování Dornovy metody se doporučuje vyvarovat se prochladnutí ošetřovaných míst a nezatěžovat tyto místa fyzickou námahou. V průběhu těchto 3 dnů se může bolest střídavě objevovat a mizet a následně zmizí úplně.

Tyto 3 dny potřebuje organismus k nutné regeneraci !!!

Dornova metoda je maximálně bezpečná a není potřeba se obávat například z možného vytvoření krevních sraženin apod.
FAJNE MASÁŽE
Tyršova 12
Moravská Ostrava
702 00